Abdulselam

Eskişehir’in kendine özgü soslu köfteli kebabını yapan yer. Tam bir kolesterol bombası olan kebap bir o kadar da lezzetli.

Abdülselam Eskişehir’de Vergi Dairesinin karşısında bir pasajın içinde, yerini arasanız bulmak biraz zor ama etrafta kime sorsanız hemen yeri gösteriyor. Abdülselam eskiden yine aynı caddede 200 metre uzaktaydı, ne zaman yakınından geçseniz mis gibi kızarmış tereyağı kokuları gelirdi. Abdülselam’ın şimdiki sahipleri eski Abdülselam’ın yanında çalışarak ise başlamışlar, daha sonra ise eski sahibinden işi devralmışlar. Tatar bir karı koca çalıştırıyor Abdülselam’ı, pek toparlak ve şirinler besbelli müşterilere sunarken bol bol kendileri de bolca balaban yiyorlar.

Abdülselam’da amiral gemisi balaban kebap. Tatarca ve eski Türkçede balaban büyük anlamına geliyor. Balabanı sadece köfteli ya da köfte şiş karışık alabiliyorsunuz. Abdülselam’da ve Eskişehir’de köftelerin kendine has başka yerde bulamayacağınız lezzeti var. Bir yakınım bu lezzeti köfte kıymasına dananın boyun etinin katılmasına verirdi.

Balabanda önce kayık tabağa dilimlenmiş pideler diziliyor. Bu pideler üzerlerine et suyu dökülerek ıslatılıyor ve et suyunun fazlası süzülüyor. Daha sonra pidelerin üzerine sıcak salça sosu ve yoğurt dökülüyor. Bunun üzerine ızgarada kızarmış köfte ve şişler diziliyor. En son köftelerin ve pidelerin üzerine bol kızgın tereyağı dökülüyor, tabağın yanına birkaç dilim domates ve acı taze biber konulup servis yapılıyor.

Abdülselam’da balabanın sorpası (Tatarca et suyu veya yemeğin suyu demek) bol olsun derseniz kebaba sosu daha fazla koyacaktır. Bir de balabanla şıra suyu içmek adettir.

Abdülselam’dan mutlu mesut ve yarım kilo daha almış olarak ayrılıyorsunuz.

Telefon: 0222 231 14 44
Adres: Arifiye Mahallesi Belediye Sokak Pasaj içi Eskişehir

View Larger Map

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s