Despina’nin Meyhanesi

Kurtuluş’ta oturan bir arkadaşımızın tavsiyesiyle gittik Despina’nın Meyhanesine. 1946 kuruluş tarihli bu meyhane İstanbul’un en eski meyhanelerinden biriymiş. Yer olarak Kurtuluş Caddesinin sonunda girişinde Carrefour olan sokakta. Dışardan bizde ilk bıraktığı izlenim baraka görünümlü salaş bir yer olduğuydu.

İçeri girerken sizi hala rahmetli Madam Despina karşılıyor. Madam Despina 2006 yılında vefat etmiş. Vasiyeti üzerine gömülürken papaz mezarına şarap dökmüş ve meyhanenin saz heyeti ‘Yalan’ ve ‘Şimdi Uzaklardasın’ şarkılarını çalmış. Madam Despina’nın hayat hikayesi kısaca şöyle:
DESPİNA Kanlı, 1919 yılında Rumların yoğun olarak yaşadığı, şimdiki adı Gökçeada olan İmroz’da doğdu. Despina, 15-16 yaşlarındayken ailesi İstanbul’a göçtü. Bir süre sonra ailesi Yunanistan’a göçmeye niyetlenince, Despina başının çaresine bakacağını söyleyerek İstanbul’da kaldı. 18 yaşındaki Despina, Moda Teras Gazinosu’nda konsomatris olarak çalışmaya başladı. Güzelliği dillere destan olan Despina’yı görmeye gelenler çoğalınca, doğal olarak çevresi de genişledi. Güzelliği kadar hırsı ve zekásıyla da dikkat çeken Despina, kendine bir işyeri açmayı kafasına koymuştu. Çevresinin de desteğiyle 1946’da “Despina’nın Meyhanesi” adlı ilk gazinosunu Esentepe’de açtı. Madam Despina’nın “Herkes kendi masasında eğlenecek” kuralını bozanlar, kendini kapı önünde buluyordu. Madam Despina’nın otoriter tavrından askerler bile nasibini almıştı. 12 Eylül darbesi sonrası gazinonun müdavimlerinden bir albayın misafirlerini tedirgin ettiğini görünce, Rum aksanıyla “Pasam, pasam! Sen pasasın ama buranın pasası da benim. Senin pasalığın dısarida” diyerek mekanda bulunanları rahatlatmıştı. Herkesin sevgilisi haline gelen Madam Despina’yı 1990’da şeker hastalığı esir alınca meyhaneyi devretmek zorunda kaldı. Bir bacağı kesilen Madam Despina’nın tek şartı mekanın aynen korunması oldu. Şu anda mekanın işletmesini elinde bulunduran Ercan Tekin de Madam Despina’nın hikayeleriyle büyüyen bir Kurtuluş çocuğu. Tekin, “Mekanı Madam’ın isteği üzerine aynen koruduk” diye anlatıyor. Cenaze törenini de Ercan Tekin organize etti. Tekin, “Ölmeden 2 gün önce Saadettin Kaynak’ın bestesi olan ’Yalan’ adlı şarkının mezarı başında çalınmasını istemiş” diyor. Papazın şarapla suladığı mezarın başında önce “Yalan”, sonra da “Şimdi Uzaklardasın” çalınırken sevenleri birbirlerine Despina’lı anılarını anlatıp gözyaşı döküyorlardı.

Despina’nın Meyhanesi’ne girdiğiniz zaman ilk hissettiğimiz şey ağırbaşlılık oldu. Şef garson 50’li yaşlarda ve çok kibar birisi. Masalar muşamba kaplanmış, genel olarak ortam eski. Müşteri kitlesi genelde 40-50 yaşlarında insanlar ve herbiri haftada birkaç kere gelen müdavimler.

Masamıza oturunca klasik meyhane kültürüne uygun olarak ne içeceğimiz soruldu ve ardından tepside meze tabağı seçenekleri geldi. Meze tabağından biz şakşuka, taze bakla ve zeytinyağlı sarma istedik. Sıcaklardan ise tavsiye üzerine yaprak ciğer ve köfte istedik. İstediğimiz tüm mezelerin lezzeti iyiydi. Despina’nın Meyhanesi’nin alamet-i farikası kuzudan yaprak ciğer ise çok lezzetliydi.

Diğer bir lezzet ise köfteydi. Patates kızartmasıyla sunulmasını takdir etmesem de köftenin baharatı yerinde ve lezzetliydi.

Despina’nın Meyhanesinde her akşam saat 8’de fasıl başlıyor ve klasik Türk müziği çalıyor. Tam fasıl başlayacakken biz kalkmak zorunda kaldık. Despina’nın Meyhanesi’nde fiyatlar makul seviyede, yazının yazıldığı tarih itibariyle mezeler 5TL, yaprak ciğer 8TL, köfte ise 10TL.
Despina’nın Meyhanesi geleneksel meyhane kültürümüzü yaşatan yerlerden biri. Yiyeceğiniz mezelerin daha lezzetlilerini başka yerlerde bulabilirsiniz ama Despina’nın Meyhanesi yemeklerinin lezzetinden çok İstanbul’un az bilinen simgelerinden birisi olmasıyla özel bir yer.
Adres: Açıkyol Sokak No.9 Kurtuluş İstanbul
Telefon: 0212 247 33 57
Reklamlar

15 Yorum on “Despina’nin Meyhanesi”

 1. korkekork dedi ki:

  en kisa zamanda Istanbul'a geldigimizde ilk ziyaret etmek istedigim yer oldu Destina'nin Meyhanesi… verdiginiz bilgi icin tesekkurler. blog'unuz hakikaten cok guzel 🙂

 2. seyfi dedi ki:

  sevgili meralin yazdığı "YİNE Mİ ÇİÇEK" ne zamandır merağımı tetikliyordu "kur masayı madam despina kirli beyaz muşamba örtüleri ser" yazıyı okuyunca ve hala korunduğunu duyunca içimdeki görme isteği bir kat daha arttı arzular şelale herkese… umarım en kısa zamanda buluşuruz..

 3. Anonymous dedi ki:

  Madam Despina yaşayıp meyhane işletmeciliğine devam etseydi sanırım dün akşamki duruma maruz kalmazdık.Masada ben diyim edepli siz deyin hafif çekingen yeni aşık çift olarak yanyana oturduk,işportacı ceketli bir adam erkek arkadaşımın kulağına eğildi.Yanyana oturmamızda sakınca oldugunu kendınce soylemeye calıstı.Mekan şahsi tarihlerimizde son kez görülmüş olmanın dışında öyle yorumlardaki gibi harika süper mezeler müthiş mekan diyebileceğimiz özellikleri sahip değil.Kırathanedeki gibi demir sandalyede oturmak istiyorsanız,bacaklarınızda masalarınızda kediler dolaşssın istiyorsanız sadece tek bayan siz olmak istiyorsanız meyhane Kurtuluş ta.

 4. Anonymous dedi ki:

  YA AÇIKCASI BİLMİYORUM. AMA BİZ 6 KİŞİ GİTTİK. GİRER GİRMEZ YÜZÜNE RUTUBET KOKUSU ÇARPIYOR.GİRER GİRMEZ Bİ ZATEN İNSANIN MİDESİ MAHVOLUYOR. GİRDİK BİRAZ MEZE ALDIK. ARA SICAK OLARAK YAPRAK CİĞER GELDİ 2 ADET.VE GELEN HESAP DUDAK UÇUKLATACAK KADAR YÜKSEKTİ. ARACIMIZIN PLAKASI FARKLI DİYE GÜZZELL Bİ KAZIKLADILAR. YAHU Bİ PEYNİRE 25 LİRA PARA İSTİYOR. ZATEN KİLOSU BELKİ O KADAR BELKİ DEĞİL. KESİN ADAMLAR PLAKA FARKLI OLDUĞUNDAN. BULMUŞKEN DEDİLER. HARİKA SÜPER MEZELER MÜTHİŞ MEKAN DİYEBİLECEĞİNİZ ÖZELLİKLERE SAHİP DEĞİL.KAHVEHANE GİBİ DEMİR GİBİ ESKİ PASLI SANDALYEDE OTURMAK İSTİYORSANIZ,MASA ALTINDA VE BACAKLARINIZA SÜRTÜNEN KEDİLERLE HAŞIR NEŞİR OLMAK İSTYORSANIZ GİDEBİLİRSİNİZ…ARKADAŞ SÜPER DEDİ. ÇOK MÜKEMMEL, YEYİKÇE YİYESİN GELİYOR DEDİ. AMA KOKUDAN HİÇ YİYESİM GELMEDİ AÇIKCASI…..KARAR SİZİN!!!

 5. Anonymous dedi ki:

  aman aman çok gelmeyin de bozulmasın zaten..hassas popolarınıza konfor arıyorsanız başka yerlere gidiniz..

 6. Anonymous dedi ki:

  mezeleriyle, personeliyle, geçmişiyle salaş meyhane ve aile ortamında eğlenmeyi sevenlere ideal bir ortam. yaprak ciğeri, patates salatası, yaprak sarması, meyhane cacığı, köftesi ve patatesi kızartması masamızın olmazsa olmazlarından. ben bugüne kadar hiç bir terslik yaşamadım. 6 kişiye peynir için 25 tl'yi çok bulanlar alacak rakısını ve peynirini evinde içecek. bence de çok gelmeyinki istanbul'da bozulan bir çok mekan gibi burası da bozulmasın. en sıcak havalarda bile püfür püfür esen bahçesinde, yeşillikler içerisinde, şırıl şırıl çeşmesinden akan süs havuzunun kenarında ince sazla demlenmeye devem edelim. bahçeye girdiğinde burnuna rutubet kokuları gelenleri de en kısa zamanda kbb doktorlarına gitmelerini öneririm. hoşça kalın, dostça kalın…

 7. Anonymous dedi ki:

  Selamlar;27 Sene Kurtuluş semtındeyım ve Kurtluş ıle beraber anılan O güzel Mekana tekrar tekrar gitmek en güzeli.Bayramın 1.gunu ordayız….

 8. ASIMCAN dedi ki:

  eski sahibiyim eleştiren kişiler heralde sortie de yemek yiyeceğini düşünmüş, buranın belli bir kesimi var, eleştirenler bir gitsin baksın boş yer bulabiliyor mu? Oranın aşçısı Mustafa abi yıllardır aynı tadı veriyor yemeklerine açıkçası gayet samimi ve şirin bir meyhane. Garsonlardan Serdar abi makaradır, Zuhal abi çizgisini hiç bozmadı. Mekanın kokusu eleştirilmiş, bana çok komik geldi açıkçası, kendileri bu kadar eleştiriyorsa muhtemelen monaco kraliyet ailesindendir, ama ödedikleri hesaptan bu kadar yakınmaları beni çelişkiye itti, yada ilk defa meyhane kültürünü tanıyorlar görmemiş oldukları için, zira plakaları da farklıymış anlaşılan deniz bile görmüş olmalarından şüpheliyim. Ayrıca peynir 25 lira fln değil, çok komik bunu yazan şahsiyet gidip görebilirsiniz, masanızı donattığınız takdirde adam başı ortalama 50-55-60TL arası değişiyor. Bu fiyat her yerde fixtir. Despinanın eksiği yok, fazlası bile var.Ben şiddetle tavsiye ediyorum, eski sahibi olmamıza rağmen hala arada gider yemeklerini yer içkimi içer kalkar efendi efendi devam ederim yoluma. Atıp tutanlar sortie'de yer ayırsın ama oraya o cahilleri almazlar belli yani :)Benden bu kadar döşeme yeter hadi eyv…

 9. Anonymous dedi ki:

  kim ne derse desin bu kadar aşşağılanmayı hak eden bır yer degıl hıc bırseye olmasada geçmişe kültüre sahip cıkıp saygı duymak gerek.. GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GIDEBILIRSINIZ… İYİ EĞLENCELER…

 10. Anonymous dedi ki:

  Madam Despina'yı ortaklıktan "artık yaşlandı işimiz kalmadı mekan da tuttu" diye attılar diye bir yazı okudum. Aslı var mı ? Eğer Madam'a bir haksızlık söz konusu ise onun ismi ve hatırası olan bir mekanda içmeyi o kadar da istemem…Ama gerçek nedir tabiki detaylı araştırmak lazım…

 11. Anonymous dedi ki:

  Dün akşam 20:00 itibariyle mekandaydım samimi bir arkadaşımla.Gelmemin sebebi aşağıda yorum yazmış arkadaşların ki gibi yine mi çiçek şarkasının uyandırdığı meraktı.Önce Taksim oradan da Kurtuluş yaptık.Son durakta indik 70YK otobüsünden.Henüz erken olduğu için şöyle bir turlayalım, varoş sokakları keşfedelim dedik.Derken üzerinde Cafe-PS3-Düğün Salonu 🙂 yazan bir mekanda havayı soluyalım diye oturduk.Çevre tuhaf, insanlar farklı.Mahalle kıraathanesinden farkı olmayan mekanda yan masalarda her yaş ve cinsten hayat kadını çaylarını yudumluyor ve müşteri bekliyor.Çok enterasandır ki aynı mekanda 2 çocuğu kaynanası ve karısı ile gelmiş , şişe dibi gözlükleri ile hayattan bezmiş, mahallenin yerlisi olduğu anlaşılan, servis yapan garsonla takışan bir tip de mevcut :D…Yine mekanın işletmecisi olduğundan şüphemiz olmayan parlak takım elbisesi ile düğünden yeni çıkmış havasındaki arkadaş göze ilk çarpanlardan…Hayat kadınkarı ama üstrublular kesinlikle çevresindekilere rahatsızlık vermeyen kendi halinde tipler.Garip ama hakkaten hoşumuza gitti ve iki bardak çayla yarım saat kadar takıldık bu enterasan mekanda.Ödedikten sonra çayları Madam Despina'ya gitmeye karar verdik.Arkadaşımın sigara almak için girdği tekelde tüm İstanbul'da büyük marketler lüks tekel bayiler vb yerlerde aradığım hale bulamadığım İzmir Sakızlı Rakısı'nı buldum ve çocuk gibi sevindim…Muhteşem bir başlangıç oldu açıkçası ve mekana doğru ilerledik.Despina'nın kapı girişinde size hoş geldiniz diyen hoş portresi insana tatlı bir tebessüm ettiriyor.Hemen kapı girişinde bizi karşılayan tombiş teyzenin samimi tavırları mekanın sıcaklığının göstergesi.Hava güzel olduğu için hemen asmaların, beyaz muşambalı masaların olduğu bahçeye geçtik.Mekandaki 3 garson tek tek masamıza gelerek yine hal hatır sordukan ve hoş geldiniz dedikten sonra meze tepsisi geldi.Ali beyin dediği gibi topik ve Altınbaş ne yazık ki yoktu ama favası, acılı ezmesi, bal gibi tatlı kavunu, lezziz tam yağlı beyaz peyniri, söylemeye gerek bırakmadan tazelenen kızarmış ekmekler ve dillere destan yaprak ciğeri eksiklikleri unutturdu 35'lik Tekirdağ'ın yanında.Şırıl şırıl su sesi saat 20:30 civarında darbuka – klarnet – kanun üçlüsüne teslim oldu.Aşağıdaki yorumun aksine benim hoşuma gitti enstrümanları çalan arkadaşlar.Çok güleryüzlü ve içten bir şekilde masamıza yanaşıp herhangi bir parça istersek seve seve çalabileceklerini söyleyip başladılar arkadaşın isteği üzerine.Ses namına zayıf olsalarda enstrümental olarak iyi ve herşeyden önemlisi çalarken de zevk alıp çevrelerine hissettiriyorlardı.Aşağıdaki yorumda çalgıcılar olumsuz olarak nitelendirilmiş aynı kişilerden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama ben herhangi bir eğretilik bulamadım.Hatta aksine masanıza kadar gelip çaldığı halde bu kadar içten ve işini severek yapan bir grubu İstanbul'un para tuzağı haline gelmiş bir çok mekanında kesinlikle bulamayacağınıza eminim.Derken muhabbet muhabbeti açtı ve saat 10 civarında ikram edilmiş Türk kahvelerimiz ve yine aynı samimiyet ile uğurlandık.Hesaba gelince iki kişi böyle bir gece için 95 TL lik bir para ödedik ki bu parayı sonunu kadar hak ettiler.Dönüşte Sakızlı İzmir Rakı'mı da alıp evin yolunu tuttuğumuzda bir dahaki seferin planlarına başlamıştık bile 😀

 12. Anonymous dedi ki:

  Madam rahmetli olalı yıllar oluyor kim demiş ortaklıktan attılar diye. Beyler orası meyhane. Meyhane kültürü olmayanlar anlamaz bu işlerden tabiki bir dublede kediye vereceksiniz. Layla yada reyne değil orası. Orası istanbulun kültür yuvası. Demhane, demlenip voltalayacaksınız nacizane.

 13. Anonymous dedi ki:

  Biz de gecen gün meyhane despina'ya cok özenerek gittik,üstelik üniversiteden arkadaslarımızla geleceğimizi,özel bir toplantı oldugunu bildirdik.Fix menu 65 tl ye anlastık ve ertesi gün 15 kişi mekandaydık.Öncelikle mekanın kendisi orjinal falan değil,sadece bir kaç agacın oldugu bir bahce.Tuvaletler paralı.Bir mekanın kendisinde tuvaletin paralı oldugu üstelik 1 lira oldugu herhalde cok görülmemiştir.Tüm bunların dışında işletmecileri,baş garson olmak üzere iletişim kurmayı beceremiyorlar ayrıca ana yemek diye bir şeye rastlamadık.Her 4 kişiye bir tabak yemek geldi,çoban kavurma dediler ama haşlamaya daha yakındı sanki.Her 4 kişiye 1 büyük rakı olması gerekıyordu fakat bu adamlar 15 kişiye 1 rakı getirip bittikçe getirmeyi adet edinmişler,ordan da artabileceğini düşünüyorlar herhalde.Gecenın sonuna doğru kovarcasına "bizi zor durumda bırakıyorsunuz" demeleri cabası,sırf 5-10 dakıka gec cıktık diye.En son hesap öderkende hesabın bır turlu kapanmaması ayrı bır tezattı.oysa hesap belliydi.kısaca 1000 liraya yakın para ödeyip böylesi bir kötü muamele ve 0 orjınallıkle karsılasmak istersenız buyurun gidin,bence gerek yok.Madam Despina öldükten sonra bu meyhane bitmiş benim fikrim.

 14. Anonymous dedi ki:

  sıklıkla gittiğimiz, yenilen her mezenin mükemmel olduğu ve bence kendi sınıfında İstanbul'un en iyi bir iki meyhanesinden biridir Despina

 15. Anonymous dedi ki:

  Meyhane kültürü olan bir grubuz. 02.11.2012 bir arkadaşımızın rezervasyonu ile despinaya gittik. Biz geldiğimizde mekan neredeyse doluydu. Ailecek veya arkadaş grubu ile gidilebilecek bir yer diyebilirim.Kişi başı 75 TL hesap ödedik. Bizden Sadece Ciğer, peynir ve kavun geçer not aldı. Diğer meze ve ana yemekleri grup olarak beğenmedik ve hatta idare eder bile diyemedik. Ana yemek olarak köfte, kavurma ve sote söyledik. Kavurma olarak önceden haşlanmış dana etini tavada ısıtıp servis ettiler. Yine aynı etin daha küçük doğranmışını dometes ve biber ile biraz pişirip sote et olarak getirdiler. Köfteyi ben yemedim. Masada tamamen biten tek ana yemek et sote oldu. Aklımızda kalmasın diye gidecekseniz gidin, gidersenizde muhtemelen 2.defa gitmeyeceksiz. Bizim grubun favori meyhanesi Yedikule Safa ile Bakırköy Yenimahalle Bizim Dünyamız'dır. Bizim dünyamız çok küçük bir yerdir. Rezervasyon falan yoktur. Şansına yer bulursan oturursun.Bu iki yer dışındada bir çok yere gideriz, ancak bu ikisinden vazgeçemeyiz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s