Despina’nin Meyhanesi

Kurtuluş’ta oturan bir arkadaşımızın tavsiyesiyle gittik Despina’nın Meyhanesine. 1946 kuruluş tarihli bu meyhane İstanbul’un en eski meyhanelerinden biriymiş. Yer olarak Kurtuluş Caddesinin sonunda girişinde Carrefour olan sokakta. Dışardan bizde ilk bıraktığı izlenim baraka görünümlü salaş bir yer olduğuydu.

İçeri girerken sizi hala rahmetli Madam Despina karşılıyor. Madam Despina 2006 yılında vefat etmiş. Vasiyeti üzerine gömülürken papaz mezarına şarap dökmüş ve meyhanenin saz heyeti ‘Yalan’ ve ‘Şimdi Uzaklardasın’ şarkılarını çalmış. Madam Despina’nın hayat hikayesi kısaca şöyle:
DESPİNA Kanlı, 1919 yılında Rumların yoğun olarak yaşadığı, şimdiki adı Gökçeada olan İmroz’da doğdu. Despina, 15-16 yaşlarındayken ailesi İstanbul’a göçtü. Bir süre sonra ailesi Yunanistan’a göçmeye niyetlenince, Despina başının çaresine bakacağını söyleyerek İstanbul’da kaldı. 18 yaşındaki Despina, Moda Teras Gazinosu’nda konsomatris olarak çalışmaya başladı. Güzelliği dillere destan olan Despina’yı görmeye gelenler çoğalınca, doğal olarak çevresi de genişledi. Güzelliği kadar hırsı ve zekásıyla da dikkat çeken Despina, kendine bir işyeri açmayı kafasına koymuştu. Çevresinin de desteğiyle 1946’da “Despina’nın Meyhanesi” adlı ilk gazinosunu Esentepe’de açtı. Madam Despina’nın “Herkes kendi masasında eğlenecek” kuralını bozanlar, kendini kapı önünde buluyordu. Madam Despina’nın otoriter tavrından askerler bile nasibini almıştı. 12 Eylül darbesi sonrası gazinonun müdavimlerinden bir albayın misafirlerini tedirgin ettiğini görünce, Rum aksanıyla “Pasam, pasam! Sen pasasın ama buranın pasası da benim. Senin pasalığın dısarida” diyerek mekanda bulunanları rahatlatmıştı. Herkesin sevgilisi haline gelen Madam Despina’yı 1990’da şeker hastalığı esir alınca meyhaneyi devretmek zorunda kaldı. Bir bacağı kesilen Madam Despina’nın tek şartı mekanın aynen korunması oldu. Şu anda mekanın işletmesini elinde bulunduran Ercan Tekin de Madam Despina’nın hikayeleriyle büyüyen bir Kurtuluş çocuğu. Tekin, “Mekanı Madam’ın isteği üzerine aynen koruduk” diye anlatıyor. Cenaze törenini de Ercan Tekin organize etti. Tekin, “Ölmeden 2 gün önce Saadettin Kaynak’ın bestesi olan ’Yalan’ adlı şarkının mezarı başında çalınmasını istemiş” diyor. Papazın şarapla suladığı mezarın başında önce “Yalan”, sonra da “Şimdi Uzaklardasın” çalınırken sevenleri birbirlerine Despina’lı anılarını anlatıp gözyaşı döküyorlardı.

Despina’nın Meyhanesi’ne girdiğiniz zaman ilk hissettiğimiz şey ağırbaşlılık oldu. Şef garson 50’li yaşlarda ve çok kibar birisi. Masalar muşamba kaplanmış, genel olarak ortam eski. Müşteri kitlesi genelde 40-50 yaşlarında insanlar ve herbiri haftada birkaç kere gelen müdavimler.

Masamıza oturunca klasik meyhane kültürüne uygun olarak ne içeceğimiz soruldu ve ardından tepside meze tabağı seçenekleri geldi. Meze tabağından biz şakşuka, taze bakla ve zeytinyağlı sarma istedik. Sıcaklardan ise tavsiye üzerine yaprak ciğer ve köfte istedik. İstediğimiz tüm mezelerin lezzeti iyiydi. Despina’nın Meyhanesi’nin alamet-i farikası kuzudan yaprak ciğer ise çok lezzetliydi.

Diğer bir lezzet ise köfteydi. Patates kızartmasıyla sunulmasını takdir etmesem de köftenin baharatı yerinde ve lezzetliydi.

Despina’nın Meyhanesinde her akşam saat 8’de fasıl başlıyor ve klasik Türk müziği çalıyor. Tam fasıl başlayacakken biz kalkmak zorunda kaldık. Despina’nın Meyhanesi’nde fiyatlar makul seviyede, yazının yazıldığı tarih itibariyle mezeler 5TL, yaprak ciğer 8TL, köfte ise 10TL.
Despina’nın Meyhanesi geleneksel meyhane kültürümüzü yaşatan yerlerden biri. Yiyeceğiniz mezelerin daha lezzetlilerini başka yerlerde bulabilirsiniz ama Despina’nın Meyhanesi yemeklerinin lezzetinden çok İstanbul’un az bilinen simgelerinden birisi olmasıyla özel bir yer.
Adres: Açıkyol Sokak No.9 Kurtuluş İstanbul
Telefon: 0212 247 33 57
Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s