Byblos Restaurant

Dubai genel anlamda uluslararası mutfakların iyi örneklerinin yaygın olarak bulunduğu, restoran çeşitliliği ve kalitesi ile New York ya da Londra’yı andıran bir yer. Uluslararası mutfakta aşağı yukarı her milletin mutfağını sunan restoranları bulabiliyorsunuz, en yaygın olan mutfaklar ise Lübnan, Hint, Pakistan ve İran mutfakları.

Lübnan mutfağı genel anlamda Arap mutfağını temsil ediyor, Arap mutfağı sadece Fas, Tunus, Cezayir ve Mısır’da farklılık gösteriyor. Ortadoğu’da Birleşik Arap Emirlikleri ya da Suudi Arabistan ya da Katar’a gitseniz dahi yerel mutfaklardan çok Lübnan mutfağı sizi karşılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yerel lezzet olarak ne olduğunu bir hayli araştırmıştım, ama sonuç olarak karşıma çıkan şeyler Lübnan mutfağının çok benzeri şeyler oldu. Lübnan mutfağı çeşitlilik açısında zengin bir mutfak, Türk mutfağından da bir hayli etkilenmiş. Bizim Hatay mutfağımız Lübnan mutfağına en yakın mutfak. Zaten yurtdışında iken ne zaman canım Türk yemekleri yemek istesem tercihim Lübnan ya da Yunan lokantaları oluyor, bu lokantalar alışkın olduğumuz lezzetleri çoğunlukla Türk lokantalarından daha lezzetli yapıyorlar.

Byblos Restaurant Dubai’nin en meşhur caddesi Sheikh Zayed Road üzerinde Crown Plaza otelinin hemen yanında bulunan bir Lübnan lokantası. Dubai’nin en meşhur Lübnan restoranı değil ama iyilerinden biri. İçeride devamlı Arapça müzikler çalıyor, garsonlar Lübnan’ın Akdeniz sıcaklığı ile karşılıyorlar sizi.
Restorana gelince hemen önümüze yeşillik tabağı ile turşu ve zeytinlerin bulunduğu tabaklar geliyor. Bu Lübnan restoranlarında yaygın bir adet. Yeşilliklerde taze nane, roka, turp, salatalık, domates, marul, taze soğan, biber, limon bulunuyor.

Giriş olarak kırmızı mercimek çorbası aldım. Bizim mercimek çorbasına tad olarak benziyor bu çorba yalnız içine çokca kimyon katılmış. Baharatlı tadları sevdiğim için bu çorba bana çok lezzetli geliyor.

Başka bir giriş olarak sade humus istiyorum. Araplar humusu kahvaltı dahil her öğünde tüketiyorlar. Humusun sade, Beyrut usulü (maydanoz katılıyor), çam fıstıklı ve etli çeşitleri var. Lübnan mutfağında mezeler çok geniş bir yer tutuyor, başka bir Lübnan lokantası ziyaretimde mezelerden de geniş bir şekilde bahsetmeye çalışacağım.

Ana yemek olarak aslen Suudi Arabistan’da yaygın olan kabsa istiyorum. Bu yemekte kuzu eti bizim kuyu kebabına benzer şekilde toprak altında pişiriliyor, et çok yumuşak bir kıvama geliyor. Ete baharat olarak karabiber, sarımsak, kakume ve tarçın, katılıyor. Pilav ise safranla ve kaju fıstıkları ile hazırlanıyor. Lübnan restoranlarında kebapları daha önceki seferlerde denemiştim. Görünüş ve isim olarak bizim kebaplarımıza çok benzer kebapları var, ancak eti daha kuru pişiriyorlar ve kıymayı elde hazırlamıyorlar (ya da benim yediğim yerlerde o şekilde hazırlanıyor), bu yüzden kebaplar bizim kebaplarımıza göre bana daha lezzetsiz geliyor.

Byblos Restaurant’ta fiyatlar makul. Fiyatları TL’ye çevirince mercimek çorbası 7TL, humus 5TL, kabse 14TL gibi fiyatlarda.
Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s