>Mazlumlar Muhallebicisi

>

Eskişehir’de Haller Gençlik Merkezi’nde bulunuyor Mazlumlar Muhallebicisi. Bu küçük yer o kadar meşhur ki 2003 yılında Hürriyet gazetesi Türkiye çapında yaptığı tatlıcılar değerlendirmesinde Mazlumlar’ı ilk 10’a soktu. Yakın bir zamanda da Mehmet Yaşin Yol Üstü Lezzet Durakları programında burasını tanıttı.

Mazlumlar Muhallebicisi Eskişehirliler tarafından iyi biliniyor. Kurucusu Hüsnü Efendi pekçok iyi tatlıcı gibi Rumeli göçmeni ve 1927 yılında işe salepçilik ile başlamış. Üsküplü bir ailenin çocuğu olan ve Balkan Savaşı sırasında Eskişehir’e gelen Hüsnü Efendi, başlangıçta seyyar olarak, ardından da İstasyon Caddesindeki dükkanında salepçilik yaparmış. İşin gelişmesi üzerine kardeşlerini de çağırarak muhallebiciliğe başlamışlar. Daha önce isimleri Sakarya Muhallebicisi imiş ve Eskişehir Sıcak Sular’da imişler. 1974 yılında burası kapanmış ve 2001 yılında Haller Gençlik Merkezinde Mazlumlar Muhallebicisi adıyla tekrar hizmete girmiş.

Mazlumlar Muhallebicisinde tatlıların lezzetinin sırrı tamamen doğal malzemeler kullanılarak tatlıların yapılması. En bilinen tatlıları su muhallebisi. Bu enfes tatlı üzerine pudra şekeri ve gül suyu dökülerek servis ediliyor.

Mazlumlar’da ayrıca kazandibi denedik. Bu tatlı da çok lezzetli, tek bulduğumuz kusur bize göre biraz fazla şekerli olması idi. Ayrıca Mazlumlar Muhallebicisi’nde kendi yapımları limonatalarını öneririm. Nefis kokulu bu içeceği içerken taze limon kokusu burnunuza geliyor.

Adres: Haller Gençlik Merkezi No.23 Eskişehir
Telefon: 0222 320 71 18
Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s