Kofteci Ali Baba

Türk mutfağını temsil edecek bir yemek seç deseler herhalde tercihim köfte olur. Pekçok kişi milli yemeğimiz kurufasülye diye düşünür, halbuki bana köfte milletçe daha benimsediğimiz bir yemek gibi gelir.

Dünyada bizdeki kadar çok köfte çeşidi olan başka bir millet yok. Aklıma ilk gelen köfte çeşitleri kuru köfte, içli köfte, çiğ köfte, kasap köftesi, ekşili köfte, patates köfte, hamsi köftesi, tükürük köfte, kadınbudu köfte, balık köftesi, salçalı köfte, fırında köfte, rulo köfte; daha bir bu kadar benim bilmediğim köfte türü vardır herhalde. Köfteyi tüm yörelerimizde bulunur. Bazı yörelerimizse köfteyi farklılaştırarak kendi adı altında markalaştırmıştır, örneğin İzmir, Akçaabat, Adapazarı, İnegöl, Tire, Tekirdağ köfteleri. Maça gidince köfte yeriz, piknikte köfte yeriz, uzun yola çıkacaksak nevale olarak köfte hazırlarız. Ekmek arası köfte geleneksel fast-food’umuzdur. Çocukken pekçoğumuzun en çok sevdiği yemek annemizin köftesidir. Sosyetik balık lokantası olur, et lokantası olur, kebapçı olur ama sosyetik köfteci olmaz. Köfte o kadar bizdendir ve bizi anlatır.
Arnavutköy’de bulunan Köfteci Ali Baba köfteciliğe pekçok köfteci gibi seyyar olarak başlamış. Daha sonra 1980’de Arnavutköy’de küçük bir yer açmış. Yakın zamanda ise köftecinin yanına Ali Baba Balık lokantasını da açarak işlerini daha da büyütmüş.

Köfteci Ali Baba’da öncelikle piyaz istiyoruz. Piyaz yağsız olarak geliyor ve yanında dilimlenmiş limon getiriyorlar. Her masanın üzerinde zeytinyağı ve üzüm sirkesi duruyor. Piyazda kullanılan malzemeler gayet iyi, lezzetli bir piyaz. Tek kusuru fasulyelerin çok diri olmaması.

Daha sonra ise porsiyon köftemiz geliyor. Köfteci Ali Baba çalışanlarına lezzetlerinin sırlarını sorduğumda sırrın etin 30 yıldır aynı kasaptan alınması olduğunu söylediler. Kaliteli et kullanıp etin lezzetli kısımlarını köfteye katıyoruz dediler. Köfteye et dışında ekmek, soğan ve baharat giriyormuş. Benim tecrübeme göre de Köfteci Ali Baba’da köftenin et lezzeti çok iyi. Dana eti kullanılmış ve aldığım tad ağırlıklı olarak bana dananın kaburga ve döş kısımları kullanılmış izlenimi verdi. Baharat ise az tutulmuş, ortaya fazla baharat sevmeyenlerin de hoşlanacağı bir köfte çıkmış.

Köfteci Ali Baba’da tatlı olarak Kemal Paşa ya da irmik helvası var. Ben irmik helvası istedim maalesef bu tatlı başarılı değildi. Yağ ve su çok fazla koyulmuş ve ortaya çamur kıvamında bir irmik tatlısı çıkmış. Umarım Kemal Paşa tatlısı daha başarılıdır.

Köfteci Ali Baba’da fiyatlar diğer köftecilere göre yüksek. Köfte 8TL, piyaz 4TL, tatlı 3TL.
Adres: Birinci Cadde No.69 Arnavutköy İstanbul
Telefon: 0212 263 13 61
Internet adresi: http://www.koftecialibaba.net/
Reklamlar

2 Yorum on “Kofteci Ali Baba”

  1. Anonymous dedi ki:

    Özür dileyerek; Köfteci Ali Baba'nın oldukça lezzetsiz köftelerini beğenmenize şaşırdığımı söylemeden geçemedim bu sayfayı…Sevgiler

  2. Anonymous dedi ki:

    30 yıllık arnavutkoylu olarak mecburen yediğmiz orta ayar kofte diyebilirim sahibide yerel halk tarafından kotu unuyle sevilmez koftenin en iyisi aksaray mis kofteydi ama sanırım orasıda değişmiş


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s