Mico Antep Sofrasi

Miço Antep Sofrası Şehremini’de Başvekil Caddesi üzerinde bulunan çok lezzetli Gaziantep sofralarından biri. Miço Antep Sofrası kebap ağırlıklı bir mutfağa sahip, diğer Antep yöresel yemeklerinden sadece yuvalama çorbası (sadece pazartesi günleri oluyormuş) ve acılı ekşili kuru dolma var.

Kebabın ilk ortaya çıktığı yer yaygın kanıya göre Suriye’nin Halep kenti. (Tabii burada kastettiğimiz kebap Güneydoğu’da yaygın olan közle ateş üzerinde susuz pişen kebap; döner kebap, orman kebabı gibi diğer kebaplar değil). Halep’ten göç edenler Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Adana’ya yerleşiyor ve bu şehirlere kebabı getiriyorlar. Zamanla kebap bu şehirlerin mutfaklarına iyice yerleşiyor ve önemli bir yer ediniyor. Kebabın İstanbul’a gelmesi ise 1950’li yılları buluyor, bu tarihten önce İstanbul’da şiş kebap, köfte ve döner dışında kebaba rastlanmıyor. Şimdiyse durum malum, İstanbul’da neredeyse adım başı kebapçıya rastlamak mümkün. Zor olan şey ise kebabın lezzetlisini bulabilmek. Kullanılan etin kalitesi ve kebap hazırlama yöntemleri (etin kıyılması, ocakta kullanılan kömür, pişiren ustanın mahareti vb.) kebabın lezzetini belirliyor. Miço Antep Sofrası da etin iyisini seçen ve bunu özenle pişirerek müşterilerine sunan iyi kebapçılardan biri.

Miço Antep Sofrasında konuksever kebapçıların yaptığı gibi sipariş öncesi ezme salata, sıcak puf pide ve üzerinde beyaz peynir ve tereyağının olduğu tabak geliyor. Ezme salata bol sulu kaşık salatası kıvamında. Lezzet olarak iyi ama daha lezzetlisini yediğim yerler oldu.

Ardından giriş olarak istediğimiz içli köfte ve Antep usulü acılı ekşili patlıcan dolması geliyor. Her ikisi de nefisler. İçli köfte yağda kızarmış ama çok yağ çekmemiş. İçinde kıyması ve cevizi bol. Patlıcan dolması bol baharatlı ve acılı, pirinçler diri.

Kebap olarak karışık kebap ve patlıcanlı kebap istedik. Miço’da kırmızı et olarak sadece koyun eti kullanılıyor, ancak etler yağlı değil. Belli ki lezzetten feragat etmemek için koyun etinden vazgeçmemişler ama müşterileri memnun etmek için de koyun etinin az yağlı yerlerini seçiyorlar ve kuyruk yağı kullanmıyorlar. Karışık kebap resimde gördüğünüz kadar muhteşem bir şey. İçinde kuzu şiş, tavuk şiş, sebzeli kebap, fıstıklı kebap ve lahmacun var. Garnitür olarak bulgur pilavı, közlenmiş biber ve domates ve soğan var. Tek porsiyonuyla 2 kişi doyabilir, öncelikle karından önce gözü doyuran cinsten. Karışık kebaptaki tüm kebaplar lezzetli, benim favorim özellikle lahmacun oldu. Lahmacun Antep usulü soğansız yapılmış. Patlıcanlı kebapta patlıcanları iyi bulmadık, çok çekirdekliydi. Eti ise lezzetliydi, az yağlı koyun kıymasından yapılmıştı.

Miço’da kebap menüsü oldukça geniş. Adana, Urfa, beyti, vezir, oruk, sebzeli, altı ezmeli, haşhaşlı, Halepişi başta olmak üzere 25 civarında kebap çeşidi var. Kebaplara ilave olarak döner ve pide çeşitleri de bulunuyor.

Miço’da tezgahta duran tatlılar da oldukça lezzetli görünüyordu ama yerimiz kalmadığı içn deneyemedik. Miço’da fiyatlar çok makul, çorbalar 2.5TL, kebaplar 7-18TL arası (Adana, Urfa kebap 7TL, alinazik 12TL, karışık kebap 18TL), lahmacun 2TL, kuru dolma 7TL, yuvalama çorbası 6TL, tatlılar 3 ya da 4TL.

Gürkan Bey’e bu güzel yeri tavsiye ettiği için çok teşekkür ediyorum.
Adres: Başvekil Caddesi No.47 Çapa İstanbul
Telefon: 0212 588 95 30

Reklamlar

One Comment on “Mico Antep Sofrasi”

  1. Anonymous dedi ki:

    miço kebap yediğim iki yerden biridir. diğeri ise güngören'deki bağdatlı cezayir'in yeri. miço bulunduğu semt geneline bakılırsa gayet başarılı bulduğum bir yer. özellikle güler yüzlü ve sıcak hizmet her gidişimde hiç değişmedi. kapıda tokalaşarak içeri buyur edip, çıkıştada aynı şekilde uğurlarlar. kebiplarını da severek yerim. lezzeti, tadı hiç değişmedi. yusuf usta'yı da, mekanı da, kebaplarını da çok sevdiğim için artılar, varsa ki eksilerin alıp götürüyor :))


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s