>Sarihan Iskembe

>Sarıhan İşkembe Şişli’de Abide-i Hürriyet Caddesinde Şişli Adliyesinin tam karşısında. Burasını görünce ilk olarak Bakırköy’deki Sarıhan İşkembe (ya da yeni adıyla Sarıhan Gusto) ile şube olup olmadıklarını merak etmiştim. Şube değillermiş. Buranın sahipleri Bayburtlu ve Bakırköy’deki Sarıhan’ın sahipleri ile akrabaları olduklarını söylediler.

Şişli’deki Sarıhan İşkembe lezzet olarak Apik ya da Lale İşkembecisi ayarında, gayet lezzetli işkembe çorbası çeşitlerini bulabileceğiniz bir yer. Burası pekçok işkembeci gibi 7 gün 24 saat açık.

Blogumu takip edenler işkembeye ne kadar tutkulu olduğumu bilirler. Geleneksel mutfağımızın temel direklerinden olan işkembeye modern zamanlarda maalesef pekçok kişi burun kıvırıyor. İşkembe çorbasının sirke sarımsakla içilmesi, iç organ olması ve genelde insanların alkol aldıktan sonra içmeye gelmesi sebebiyle çok iyi bir imajı yok. Halbuki işkembe pekçok yöremizin geleneksel mutfağında var. Mardin’de dolmasını yapıyorlar, Antep’te salçalı çorbasını, Trakya’da nohutlusunu, İzmir’de terbiyelisini, Adana’da ise şirden dolmasını. Doğduğum Eskişehir’de sabah kahvaltısı olarak çorba içme alışkanlığı yaygındır, işkembe çorbası ise sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.
Sarıhan İşkembe’de Apik’te olduğu gibi mutfak açıkta, müşteriye yediklerini hazırlanırken görmesi ve iç rahatlığı vermesi açısından iyi bir uygulama.

Sarıhan İşkembe’de olan ve diğer işkembecilerde olmayan güzel bir adet ise yemekle birlikte acı biber turşusu vermeleri. Gerçekten çorba ile birlikte nefis gidiyor.

Sarıhan İşkembe’ye gittiğim pekçok seferde işkembe, tuzlama, şırdan ve damar tuzlamalarını denedim. Bunların herbirinin lezzeti birbirinden az da olsa farklı, içlerinde en çok hoşuma gidenler damar tuzlama ve şırdan tuzlama oldu. Menüde bulunan kelle, paça, ciğer, kokoreç, tavuk çevirme ve tatlıları ise henüz denemedim.

Sarıhan İşkembe’de işkembe çorbası 7TL, tuzlama 7.5TL, şırdan tuzlama 7.5TL, damar tuzlama 12TL, yarım kelle 7.5TL, kokoreç 8.5TL, tatlılar ise 4TL.
Adres: Abide-i Hürriyet Caddesi No.218 Şişli İstanbul
Telefon: 0212 233 93 21

Reklamlar

5 Yorum on “>Sarihan Iskembe”

 1. Travis dedi ki:

  >insanın canı çekiyor be:)

 2. Anonymous dedi ki:

  >GÜZELDE ŞU GUSTO YU NİYE YAZIDINIZ YAV BİZ SARIHAN İŞKEMBEYİ

 3. Anonymous dedi ki:

  >İyi günler Esenler'deki Sarıhan İşkembe salonundan aldığım tavuk yüzünden ailecek besin zehirlenmesi yaşadık Elimizde doktor raporumuz vardır.Belediyeye şikayetimizi yapacağız.Sarıhan İşkembe köklü bir firmadır. Bu durum bizi çok üzdü. Umarım sizin şubeniz değildir. Eğer öyleyse lütfen ilgilenin. Ayrıca çalışanları çok kaba. Bu durum için telefon açtığımda geçmiş olsun dilemekten bile uzaklar.

 4. Anonymous dedi ki:

  >ıyı gunler oncelıkle gecmıs olsun dıleklerımızı ıletır bu yazıyı sıze sarıhan gusto fırmasından yazdıgımızı bıldırırız.bu sıkayetınızı lutfen bızımle paylasmanızı rıca edıoruz.cemal sarıhan 0 532 669 69 69

 5. Anonymous dedi ki:

  >biz ailece bayılırız işkembeye. anneannemin rumeli köklerinden ötürü nohutlu işkembeyi de biliriz. hatta yine rumeliden olduğunu düşündüğüm yahnisini de yaparız ve bayılarak yeriz. Allah'tan babam sevmiyor işkembenin bu türlüsünü nasılsa, o yüzden koca tencere yahniye burnumu batıra batarı yiyorum valla 🙂 olsa da yesek:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s