>Cigerparem

>Ciğerparem Mecidiyeköy’de hizmet veren bir ciğerci. Tarz olarak Canım Ciğerim ya da Ciğerci Hulusi‘ye benziyor. Ciğerparem ilk olarak 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversite’sinin yanında hizmet vermeye başlamış, daha sonra ise Mecidiyeköy’deki yerlerine taşınmışlar.

Ciğerparem Mecidiyeköy merkezde Eski Osmanlı Sokak’ta (Murat Muhallebi arkasındaki sokak). Burada da ciğercilerde olduğu gibi yemek tahta kürsü masalarda yeniyor ve kağıdın üzerinde servis ediliyor.
Ciğer bizde özellikle iki bölgede yaygın olarak tüketilen bir yiyecek. Güneydoğu Anadolu’da ciğer özellikle kahvaltıda çok tüketiliyor. Burada yaygın usul ciğeri şişe geçirip mangalde pişirme ve lavaşın içine yeşillikler ve soğan koyarak dürüm yaparak yemek. Adana’da da ciğer çok yaygın, en iyisi de ciğere ‘ciyer’ diyen ayaküstü yerlerde yeniyor. Ciğerin diğer bir yaygın olduğu yer Trakya, özellikle de Edirne. Burada da yaygın usul ciğeri yağda kızartarak yeme.
Türkiye dışında Batı dünyasında ciğer yeniyor ama çok yenen bir yiyecek değil. Bunun temel sebebi ciğerin çok sık (haftada bir kereden sık) yenirse sağlıksız olduğu inancı var. Ciğer bol miktarda A vitamini içermesi ve insan vücudunun A vitaminin fazlasını atmayıp tutması sebebiyle haftada birden fazla ciğer yemek tavsiye edilmiyor, hamile bayanlara ise hiç tavsiye edilmiyor.

Ciğerparem’de et yanında meze olarak ezme, közlenmiş soğan ve biber, salata ve yeşillikler geliyor. Ben gittiğim zaman çöpşiş ve ciğerin tadına baktım. Her iki ette bana orta lezzette geldi, ciğer çok kuruydu çöpşişin eti ise biraz sertti. Yemeklerde daha çok hoşuma giden mezeler oldu. Ciğerparem’de et ve ciğer dışında tavuk şiş ve Adana da var.

Mezelerin içinde özellikle ençok beğendiğim ezme oldu, taze domatesten içine az kimyon, sumak ve soğan eklenerek yapılmış.

Ciğerparem’de fiyatlar oldukça makul. Çöpşiş ya da ciğerin porsiyonu 12TL, tüm mezeler etin yanında ücretsiz geliyor.

Adres: Eski Osmanlı Sokak No.12 Mecidiyeköy İstanbul
Telefon: 0212 274 34 64
Internet sitesi: http://www.cigerparem.com.tr/

Reklamlar

2 Yorum on “>Cigerparem”

  1. Anonymous dedi ki:

    >gercekten gitim gürdüm harika bişey insanın damak tadına ayrı bir zevk veriyor ben böylesini ilk defa yedim gercekten harika

  2. Anonymous dedi ki:

    cigeri ve çöp şişi gercekten harika. cigerler cok taze işin hakkını veriyorlar. tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s