Durumcu Haluk Abi

Dürümcü Haluk Abi’de yemek bahane sohbet şahane. O kadar çok lokanta gezdim ve lokanta sahibiyle sohbet ettim, Haluk Abi kadar bilgili, pozitif ve hoşsohbet olanıyla daha önce karşılaşmadım. Dürümcü Haluk Abi’nin dışarıdan göze çarpan en büyük özelliği cama astığı günün sorusu. Bu soruyu bilene Haluk Abi çorbayı bedava veriyor, bazı günlerde 100 çorba bedava verdiği oluyormuş. Sorular da o kadar kolay değil, e tabii Haluk Abi gibi bilgi küpü bir insandan gelince sorular…

Örneğin benim gittiğim gün sorduğu soru “Penguenlerin yaşam alanı neresidir” idi. Ben Kuzey kutbu diyerek yanlış cevap verdim, halbuki cevap Güney Kutbu imiş.

Haluk Erön kesinlikle sıradışı bir dürümcü. Bir derviş misalı “bir hırka bir çorba” ile yetinen, mutluluğu yaptığı işte ve etrafındaki insanlarda bulan birisi. Kendisinin İstanbul Üniversitesinden iktisat diploması, İngiltere’den ise MBA (işletme yüksek lisans) diploması var. Dürümcülükten önce 10 yıl özel sektörde çalışmış, yurtdışında pekçok ülkede bulunmuş. Kendisiyle sohbete dükkanda resmi asılı dedesinden giriyoruz, meğer Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcı’nın üzerinde Haluk Abi’nin dedesinin köşkü varmış, Haluk Abi’nin çocukluğu da burada geçmiş. Sohbet buradan uzayıp Haluk Abi’nin ailesinin kökenine, İstanbul’un ne kadar eşşiz bir şehir olduğuna, Hong Kong’un İstanbul’a benzerliğine, Budapeşte’ye, İstanbul’da bulunan en eski caminin 700’lü yıllarda Perşembe pazarında yapılmış olmasına, Galata’nın ne kadar kozmopolit bir yer olduğuna dair uzadıkça uzuyor. Konuştukça Haluk Abi bilgisine hayran kalıyorum, pekçok şey konusunda inanılmaz detaylar veriyor. Arada sırada yoldan geçen Haluk Abi’yi tanıyan insanlar geliyorlar, sohbet bölünüyor. İki öğrenciye kutup ayıları neden penguenleri yemez diye soruyor. Öğrenciler cavabı bulamıyor, cevap ise çok akıllıca. Kutup ayıları kuzey kutbunda penguenler ise güney kutbunda yaşıyor, bu yüzden yemiyor.

Dürümcünün içinde mini bir kütüphane var, altında “okuduğunu getir okumadığını götür” yazıyor. Haluk Abi etrafındaki insanlara ödünç kitap veriyor, yalnız almak için önce sizin de bir kitap getirmeniz lazım.Son olarak yemek kısmına gelince Haluk Abi’nin menüsünde et ve tavuktan yapılma dürümler ve çorba var. Dürümler 5.5-6.5TL arası, çorba 2.5TL.

Adres: Esentepe Cad. No.2/4 Mecidiyeköy İstanbul (Profilo alışveriş merkezi yakınında)
Telefon: 0212 216 99 68 / 212 26 00
Reklamlar

6 Yorum on “Durumcu Haluk Abi”

 1. Murat K dedi ki:

  Allah Allah? hergün önünden geçiyorum buranın. o kadar lezzetli bir dürümcümüymüş? hiç farkedemedim.

 2. Atilla dedi ki:

  Merhaba Murat Bey, buranın özelliği lezzetinden çok işleten kişinin kişiliği, nadiren de olsa lezzeti istisnai derecede iyi olmasa da başka bir özelliği olan yerleri de yazıyorum. Lezzet olarak bence de çok özel değil. Gittiğim yerlere ayrıca sadece lezzet olarak 1'den (kötü) 5'e kadar (mükemmel) kendi değerlendirmemi yapıyorum, Haluk Abi için de lezzet olarak kendi değerlendirmem 2 (ortalama) idi.

 3. Anonymous dedi ki:

  Selamlar, biraz gec oluyor ama, ancak görebildim.. hem kendisi, hem yaptıkları ile internette de aranan eşsiz bir insan ve esnaf bence..cok ta leziz ürünleri var ve corbası tek bence.. spesyallerini de denemelisiniz.. Haluk Abi mecidiyeköy'ün hatta istanbulun en özel esnaflarından biridir..

 4. Anonymous dedi ki:

  aynı zamanda -hele de üniversite öğrencisiyseniz-ufuk açan fikir alışverişlernde bulunmak ve haluk abinin sıcak sohbetini dinlemek en az yediğiniz dürüm veya içtiğiniz çorba kadar tadını damağınızda bırakıyor.

 5. Gönül dünyamıza hitap eden güzellikler, lezzet dünasıyla da tatlandırcı zevkle hoş bir ortam..Face fan sayfanızı güncel tutarsanız seviniriz.Çirkin Ördek Yavrusu

 6. Anonymous dedi ki:

  Bende bir gece rakı sofrası kurucakken kanat tavuk almıstık lezzeti damagımda kaldı okadar ıcmeme ragmen bir gun sonra hop bır bakmısım ordayım gercekten gidip tatmaya değer bi yer..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s