>Hacibey

>

İskender kebabını yapıp Bursa’dan çıkarak meşhur olmuş bildiğim kadarıyla 3 aile var; bunlar İskenderoğlu, Uludağ ve Hacıbey aileleri… Hacıbey kebapçılığa 1934 yılında Bursa’da başlamış. Zamanla franchising vermeye başlamışlar, benim ziyaret ettiğim Nişantaşı şubesi 1995 yılında açılmış. Genel olarak edindiğim izlenim franchising verirken döner kebabın kalite ve lezzetini korumuşlar, ancak döner kebap dışında kalan yiyeceklerde bir lezzet ve kalite problemi var.

Hacıbey konum olarak Teşvikiye Caddesi üzerinde Teşvikiye Camisine oldukça yakın.

Hacıbey iskender kebap ismi tescilli olduğu için bu ismi kullanmıyor, Hacıbey kebap diyor. Menüsünde Hacıbey kebap dışında mercimek çorba, çoban salatası, tatlı olarak peynir ve Kemalpaşa tatlısı var. Fiyatlar Kebapçı İskender ayarında, bu kebabı yapanlar aralarında anlaşmışlar gibi aynı bu kebabın porsiyonunu 17-18TL’den satıyorlar, Bursa’ya gitseniz dahi bu fiyattan yiyorsunuz. Hacıbey’de kebabın porsiyonu 20.5TL’den satılıyor (fiyat en son Aralık 2010’da kontrol edilmiştir).

Girişi az mercimek çorbası ile yapıyoruz. Çorba Hacıbey gibi biryerden beklenecek lezzet ve kalitede değil. Öncelikle tuzu çok fazla. Onun dışında menüde çorbanın tereyağlı olduğu yazıyor ama içinde herhangi bir tereyağı tadı yok. Ayrıca bu çorbanın lezzetli olması için et suyuyla yapılması gerekir, böyle birşey de yok. Sonuçta sıradan bir esnaf lokantasında daha lezzetlisini yiyebileceğiniz bir mercimek çorbasına 5 TL veriyorsunuz.

Ardından Hacıbey kebabımız geliyor. Kebabın döneri parça et ve kıyma karışımı. Kıyma olmasında problem yok, iskender kebap için kullanılan dönerde bir miktar kıyma konuyor. Bu kebap gerçekten lezzetli, eti, tereyağı ve yoğurdunun lezzeti yerinde. Kebap yanında közlenmiş biber ve domates ile servis ediliyor. Yediğim en lezzetli iskender değil ama en iyilerinden biri diyebilirim.

Son olarak ise kaymaklı peynir tatlısı alıyoruz. Bursa’nın yerel bir tatlısı olan bu tatlı tuzsuz peynir, irmik, süt ve un ile yapılıyor, yanında ufak bir parça kirece yatırılmış kabak tatlısı da koymuşlar. Açıkçası bu peynir tatlısını yanındaki kaymak yediriyor yoksa gayet sıradan bir tatlı.

Hacıbey ziyaretinden edindiğim izlenim burada sadece iskender yenilir ve çıkılır şeklinde, diğer şeyler hem sıradan hem de hesabı gereksiz bir şekilde şişiriyor.

Nişantaşı şube adres : Teşvikiye Cad. NO:156/B TEŞVİKİYE İSTANBUL
Telefon : 0212 231 71 34

Kadıköy şube adres : Bağdat Cad. NO:165 SELAMİÇEŞME KADIKÖY İSTANBUL
Telefon : 0216 363 90 61

Bursa Merkez adres : Bursa Yalova yolu, Kumluk mevkii BP içi BURSA
Telefon : 0224 211 00 28

Kırıkkale şube adres : Ovacık mah. Samsun Bulvarı No:124/33 Makro AVM KIRIKKALE
Telefon : 0316 224 96 97

Antalya şube adres : Çağlayan Mah. Barınaklar Bulvarı No:54/1 Lara ANTALYA
Telefon : 0242 324 20 80

Internet sitesi: http://www.hacibeykebapcisi.com/

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s