Edirne Cigercisi Kazim & Ilhan Usta

Haftasonunda ailecek Edirne’ye kültürel bir gezi yaptık. Edirne gezmek için harika bir yer, gezilecek pekçok yer birbirine yakın ve yürüyerek gidilebiliyor. Selimiye Camisi başta olmak üzere pekçok tarihi yeri gezdik. Gezmenin dışında tabii ki elimizden geldiğince Edirne’nin yerel lezzetlerinin tadına baktık.

Edirne’ye gelirken görüyorsunuz, burada doğa güzel, heryer yemyeşil. Edirne deyince ilk akla gelen lezzetlerden biri ciğer. Bu doğayı görünce burada yetişen hayvanların etlerinin neden daha lezzetli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Edirne’de doğa çok güzel ve fazla dokunulmamış, hava temiz, Edirneliler ağızlarının tadını biliyorlar ve endüstriyel metodlarla büyütülmüş hayvanların etine tenezzül etmiyorlar. Tüm bu faktörler bir araya gelince Edirne’de nerede yerseniz yeyin nefis et yemekleri ve ciğer buluyorsunuz.

Edirne’yi bilmeyen kişiler olarak lezzetli ciğer yemek için adres sorduğumuzda aldığımız tavsiye Ciğerci Aydın ya da Ciğerci Kazım ve İlhan Usta oldu. Biz de geldiğimiz günün akşamı ciğer yemek için Ciğerci Kazım ve İlhan Usta’nın lokantasının yolunu tuttuk.

Masamıza ciğerden önce kurutulmuş biber geliyor. Biberler yağda az kızartılmış, görüntü enfes, tadı cidden çok acı. Ciğer lokantanın hemen girişinde hazırlanıyor, oraya seğirtiyorum ve ciğeri nasıl hazırladıklarını izliyorum. Yapılan işlem oldukça basit aslında, yaprak şeklinde kesilmiş ciğerler una bulanıyor ve sonra çok kızgın ayçiçek yağında 1 dakika gibi bir sürede pişiyor. 


Ciğer ince kıyılmış soğan ve maydanoz ve domates dilimleri ile servis ediliyor. Tadı enfes, aslında ben yağda kızarmış ciğeri pek sevmem. Yalnız bunun tadı o kadar güzel ki ilave yarım porsiyon daha istiyorum. Bana sorarsanız bu ciğerin lezzeti yörede yetişen hayvanların etinin lezzetinden, kullanılan ciğerin tazeliğinden ve kullanılan pişirme tekniğinden geliyor (çok yüksek harlı ateşin üzerindeki yağda pişiyor, bunu evde uygulamaya imkan yok). Ayrıca birçok işyerinde olup kapıda duran ve bir yüzünde açık diğer yüzünde kapalı yazan levhada Ciğerci Kazım ve İlhan Usta’da ‘Ciğerimiz kalmamıştır’ yazıyor. Bu da kullanılan ciğerin taze ve günlük olduğunu gösteren başka bir işaret.


Ciğerci Kazım ve İlhan Usta’da ciğerin yanında yoğurt, cacık ya da salata söyleyebiliyorsunuz. Ayrıca çorba ve tatlı da bulunuyor.

Adres: Balıkpazarı Osmaniye Cad. No.43 Edirne
Telefon: 0284 2121280

Reklamlar

One Comment on “Edirne Cigercisi Kazim & Ilhan Usta”

  1. Anonymous dedi ki:

    Mükemmeldir Kazım'ın ciğeri, ciğer yemeyen önyargılı birisine ilk kez burada yedirmek lazım.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s