Mounir Restaurant

Mounir Restaurant Lübnan’ın en meşhur restoranlarından biri. Öyleki ülkenin başbakanı burada herhafta ailesiyle yemek yiyormuş. Mounir Beyrut’u yukarıdan seyreden bir tepenin üzerinde. 20-30 dakikalık bir araba yolculuğundan sonra buraya ulaşıyorsunuz. Meşhur bir yer olduğu için insanlar bu kadar yolu göze alıp Mounir’e geliyorlar, burası hemen her zaman kalabalık. Neyseki Mounir’in oturma alanı geniş ve çok sayıda masası var, o yüzden kalabalığa rağmen yer bulmak pek problem olmuyor.

Mounir klasik Lübnan yemekleri sunuyor. Restoranın yanında kendine ait geniş bir bahçe var, restorandaki sebzelerin çoğu burada yetiştiriliyormuş zaten. Lübnan’da yemek yediğim tüm yerler içinde benim kişisel favorim Mounir Restaurant oldu. Her yediğinizin özenli yapıldığını ve iyi malzeme kullanıldığını yerken hissediyorsunuz.

Başlangıç olarak müessesenin ikramı olarak taze bezelye ve antep fıstığı geliyor. Ayrıca biz turşu, fatuş salatası, etli humus ve çiğ köfte istiyoruz. Başlangıçlara ne söylenebilir, herbiri birbirinden güzel. Çiğ köfte bizdeki çiğ köfteden çok Fransızların ‘steak tartar’ına benziyor. Çiğ kıyma oranı çok fazla, damak tadımıza çok uymasa bile kıyma o kadar taze ve lezzetli ki çoğunu yiyoruz.

Ana yemek olarak arayess ve kuzu fileto istiyoruz. Arayess’te sarımsaklı ve baharatlı kuzu kıyması ekmek arasına koyulup mangal üzerinde pişiriliyor. Ortaya çıkan çok lezzetli ve başarılı. Kuzu eti ise mükemmel, az yağlı, kokusuz çok nefis bir et.

Son olarak ise tatlı olarak taze karpuz ve üzüm alıyoruz. Üzümler çok iri, cinsi nedir bilmiyorum ama çok lezzetliler. Karpuz da öyle ve çekirdeksiz. Doğa yapımı bu lezzette meyveler varken insan yapımı tatlıları hiç aramıyoruz.

Mounir Restaurant’ta lezzetine göre fiyatlar oldukça uygun. Kişi başı USD. 30-40 harcayarak burada kendinize mükellef bir Lübnan yemekleri ziyafeti çekmeniz mümkün.

Tel: 04 873 900
Internet sitesi: www.mounirs.com
Adres: Broumana yolu, Lübnan
Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s