Istanbulda kahvalti

Istanbul içinde tüm Türkiye’yi barındıran bir şehir, Istanbulda kahvaltı ise Türkiye’nin kahvaltı mozaiği demek. Millet olarak gurur duymamız gereken öğünlerimizden biri kahvaltı. Kahvaltıda bizde olan zenginlik ve çeşitlilik başka hiçbir millette yok, yöreden yöreye değişen çok zevkli bir kahvaltı geleneğimiz var. Bu yazıda kısaca Istanbulda kahvaltı etmek için kanımca en iyi olan kahvaltı mekanlarından bahsedeceğim

Fatih’te Büyükşehir Belediyesinin hemen yanında olan Van Kahvaltı Sofrası İstanbul’da açılmış ilk Van kahvaltı salonu ve İstanbul’da gerçeğine en yakın Van kahvaltısı yapabileceğiniz yer. Zeytin, bal, kaymak gibi klasik kahvatılıkların yanında Van’a özgü peynirler, kavut, murtağa, kuru cacık gibi lezzetleri gayet hesaplı yiyebilirsiniz.

Eğer hala denemediyseniz brunch mekanı olarak bir pazar Akdeniz Hatay Sofrasını denemelisiniz. Böyle bir kahvaltının değil İstanbul’da tüm Türkiye’de olduğunu sanmıyorum. 120 çeşit Hatay’a özgü kahvaltılık açık büfe olarak sunuluyor. Yapılan bunca çeşit ürünün herbiri taze, özenle yapılmış, kullanılan malzemeler direk olarak Hatay’ın köylerinden getirilmiş. 27TL gibi bir fiyatla her pazar bu sofra Aksaray Historia AVM’nin hemen yanında kuruluyor.

Beşiktaş çarşıda bulunan Kaymakçı Pando bize Balkanlardan gelen kaymak geleneğini sürdüren bir yer. Pando Amca (ya da çarşıda bilinen adıyla Bulgar) bu işi babasından devralmış ve 70’i aşan yaşına rağmen hergün işinin başında. Burada yiyeceğiniz bir parça manda kaymağı, bal ve ılık sütün lezzetini başka yerde bulamayacaksınız.

Geçmişi 100 yılı aşan Develi Kebap Florya, Etiler, Kalamış ve Ataşehir şubelerinde her pazar nefis bir kahvaltı mekanı sunuyor. Tüm kahvaltılıklar Develi’den bekleyeceğiniz kalitede. Kahvaltıda ayrıca Antep’e özgü kahvaltılıklar olan beyran, katmer ve ciğer şiş te sunuluyor. Ücret kişi başı 40TL, ayrıca restoranda başında bakıcılar olan çocuk odası bulunuyor, bu sayede çocuklar eğlenirken anne babalar rahat bir kahvaltı yapabiliyor.

Eminönü’nün karmaşasında sığınacak sakin bir yer arıyorsanız Mısır Çarşısı yanında Kuru Kahveci Mehmet Efendi ile aynı sokakta olan Namlı Pastırmacı‘ya uğramalısınız. 1923’ten beri hizmet veren bu yer hem çok kaliteli şarküteri ürünleri alabileceğiniz hem de beğendiklerinizi bir tabağa doldurtup orada yiyebileceğiniz bir yer.

Eğer kahvaltıda börek ya da pide tercih ederim derseniz Şehremini’de 45 yıllık bir Karadeniz pidecisi olan Asım Usta Nefis Karadeniz Pidecisi‘ne uğramalısınız. Sahipleri Sinop’lu şu an burayı 4. nesil işletiyor.

Son olarak ise Istanbulda kahvaltı sonrası kahvesi için tavsiye edeceğim yerler Beyoğlu’nda Mandabatmaz ya da Kadıköy çarşıda Fazıl Beyin Türk Kahvesi olur.

Reklamlar

2 Yorum on “Istanbulda kahvalti”

  1. Anonymous dedi ki:

    Selamlar,İstanbul'da türk kahvesi için tek yer; Çorlulu Ali Paşa Medresesi diye bildiğimiz Erenler Nargile'dir. Oradaki kahveyi içen Mandabatmaz'ı da Fazıl Bey'i de pek tercih edemez. Saygılarımla,

  2. Atilla dedi ki:

    Tavsiye icin tesekkurler, burayi hic denememistim. Yolum dustugu zaman deneyecegim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s